CORONA VE TURİZM İLİŞKİSİ
Haziran 1, 2020
ADIYAMAN & CAM SİLME
Haziran 1, 2020

Biliyorsunuz şimdilerde 5G internet teknolojisi tartışması var: Bu beşinci nesil internet teknolojisi daha önce hiç görülmemiş hızda veri transferi sağlayacak, buna mukabil dünyada yaşayan insan dahil bütün canlılar daha önce hiç görülmemiş yoğunlukta radyasyona maruz kalacağız. Bu yoğunlukta radyasyon alımının daha önce hiç denenmediği ve yeterince araştırma yapılmadığı için insan, hayvan ve doğa için korkunç sonuçlar doğuracağından endişe ediliyor. Zihin kontrolü gibi amaçlarla kullanılabileceği de bahsedilen ihtimallerden.

Hal böyleyken beni bir düşünce aldı: Mutlu olmak için bu kadar teknolojiye gerek var mı hakikaten, insanlığın çoğunluğu interneti İnstagram, Facebook ve Whatsapp grupları için kullanırken? Biz ne için teknoloji geliştirip duruyoruz ki? Sonra diyorum ki bak mesela bu yeni teknoloji ile ülkeler arası kanser ameliyatları mümkün olacakmış. Ama o teknolojinin kendisi kanser sebebi olacak?

İşim turist rehberliği olduğundan, son on yıldır sürekli insanlar üzerine gözlem yapıyorum. İnsan o kadar zeki, olağanüstü potansiyeli olan; ama bir yanıyla da o kadar geri ve ilkel bir canlı ki.. Sürekli bir kavga, bencillik içinde yüzmeye lanetlenmiş gibi. Eskiden kavgalar en fazla telefonla yapılırdı, şimdi whatsapp grupları sağolsun 250 kişi aynı anda kavga edebiliyor. Ya da artık nükleer füzelerle savaşabiliyoruz, ne mutlu.

Corona bahane, insan insanın virüsü olacak gibi. Einstein’ın “Üçüncü dünya savaşı nasıl yapılacak bilmiyorum. Ama dördüncüsü taşlar ve sopalarla yapılacak” sözü aklıma geliyor böyle zamanlarda. Bu şunun kadar saçma değil mi: Dünyada üretilen yemeklerin hergün üçte biri çöpe atılırken hergün otuzbin çocuk açlıktan ölüyor.

Mensubu olmasak eğlenceli gezegen aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir