ÇİNLİLERLE BURSA
Mart 29, 2020
5G
Haziran 1, 2020

Size Türkiye’de turizmci olmayı anlatayım istedim: Ben bu haftasonu THY adına Fransa’nın en medyatik çiftine İstanbul’da rehberlik edecektim. THY dünyanın çeşitli ülkelerindeki ünlüleri, sosyal medyada tanıtım yapmaları karşılığında İstanbul’a davet edip ağırlıyor. Böylece firmanın ve ülkenin tanıtımına katkı sağlıyorlar. İşi alan acenta haftalar öncesinden beni aradı, saatler süren telefon konuşmalarından sonra güzel bir program yaptık, İstanbul’un en güzel restoranlarına, en lüks oteline rezervasyon yapıldı. Cuma öğleden sonra uçağa binip Paris’ten yola çıkacaklar. Akşama İstanbul’a varacak, cumartesi ve Pazar da benimle birlikte İstanbul’da muhteşem bir haftasonu geçirecekler(di).

Cuma akşamı ellerime oje sürerken telefon çaldı, ojemi bozmamak için çantamı açıp telefonu açmadım. Onbeş dakika sonra bakınca üç cevapsız arama, bir de acentacıdan üzgün surat eşliğinde gelmiş “Misafirlerin bineceği uçakta Corona virüslü bir yolcu şüphesi olduğundan binememişler gelemiyorlar” mesajını gördüm. Telefonun ekranına şöyle bir on saniye filan baktım, sonra acentacıyı aradım. “Senem hanım dayandık ama bu sene Corona yüzünden batıcaz galiba” diye ağlamaklı açtı telefonu adam, kendimi bıraktım onu teselliye başladım.

Biz Türkler bu son dört yılda savaş, havaalanı havaya uçması, bir darbecik, gece klubü taraması ve sayısız patlama gördük. Ama çanımıza ot tıkayacak son darbe bu Korona virüsü olacakmış, biz bilememişiz. Üstelik sadece bizde değil, tüm dünyada turizmciler aynı durumda: Fransa’da çok sevdiğim bir acentacı arkadaşım var, normalde burnundan kıl aldırmazdı “Paris’i de Uzakdoğulular bastı uff” diye. Geçen gün mesaj attım işlerini sordum, “Galiba intihar edicem” diye cevap verdi. Paris bomboşmuş, bütün rezervasyonlar iptalmiş. “Bittik” dedi, hem de aynen Türkçede kullanıldığı gibi.

Ben de bu haftasonu İstanbul’un en güzel mekanlarında gezmek varken eve kapandığımdan hırsımdan kendimi temizliğe verdim: Önce evi sildim süpürdüm, sonra banyoya giriştim. Normalde Ceylan abla sağolsun üstten üstten bi temizlik yapar gider, ben banyo dolabının içini döküp temizlemekten derz aralarını ovmaya, duşakabinin duvarlarını fırçalamaya binyılın temziliğini yaptım. Ev saatler geçmesine rağmen hala kimyasal kokuyor. Hatta duşsil diye yeni bir ürün sipariş ettim, heyecanla bekliyorum bütün kireç artıklarını söküp atıyormuş.

Bunu yapmaya alışmam gerekecek sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir