HİNDİSTAN NOTLARI -2-
Şubat 19, 2019
PARFÜM
Aralık 4, 2019

Geçtiğimiz hafta İzlandalı 8 kişilik bir grupla Kapadokya benim, Konya senin çok eğlenceli bir Anadolu turu yaptım. İşte onlarla geçen bir haftanın notları:

– Son derece kibar, medeni, sakin ve kültürlü insanlar.

– Dünya ortalamasına göre kadınlı erkekli hakikaten güzeller. Mola yerlerinde filan grubuma baktım baktım içim açıldı. Hele o Amerikalılar ne çirkin yaşlanıyorlar öyle yahu, yedikleri yapay gıdalardan olsa gerek.

– Beklemedikleri bir durum olunca tepki vermeden öylece durup bakıyorlar. Yani durum değerlendirmesi biraz uzun ve sessiz geçiyor.

– Sürekli içiyorlar. Çatalhöyük’ün model evinde bile içkili kutlama yapmaya kalktılar, ‘Kokartımı mı iptal ettiriceksiniz!?’ diye zor engel oldum.

– Danimarkalıları sevmiyorlar, zira bunları 1940’lara kadar sömürge yapmışlar. ‘Onlar sizden daha uzun’ dedim, ‘That’s an insult” (Bu bize hakarettir) dediler.

– Alfabeleri korkunç. Bütün kelimeler bir sürü sessiz harften oluşuyor, bir de bizim bilmediğimiz başka tuhaf harfler var içinde. Hele bir harf var ki ‘bzzzzt’ diye, bildiğimiz sinek vızıltısı gibi telaffuz ediliyormuş. Yarım saat güldüm sebebini anlayamadılar.

–  Birkaç sene önce patlayıp dünya hava trafiğinin içine eden volkanın sorumlusu bunlar.

– Grubun yaş ortalaması 50-60tı, fakat buna rağmen hepsi mükemmel ingilizce konuşuyorlardı.

Sonuç olarak izlandaca öğrenip kokartıma ekletme fikri kulağa hiç fena gelmedi. Tek sorun bütün ülkenin nüfusunun sadece 300 bin kişi olması, fakat çok zevkliydi kendilerine rehberlik yapmak. Yaşasın İskandinavyalılar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir